niedziela, 3 lutego 2008

Szybkie smażenie - pomysł na obiad w 30 minut




Kiedy brak czasu, a ochota na coś gorącego, pożywnego i silnie aromatycznego, technika "stir-fry" czyli szybkie smażenie jest doskonałym rozwiązaniem. W ten sposób można przygotować obiad w kilkanaście minut nie tylko w stylu azjatyckim.


Tylko wok?

Najlepszym naczyniem do szybkiego smażenia jest wok, który szybko łatwo i równomiernie się nagrzewa. Moim zdaniem nie jest specjalne ważne czy jest to wok żeliwny, czy stalowy, ważne by go można było nagrzewać do wysokiej temperatury i by się do niego nic nie przypalało. Moje doświadczenia z wokiem pokrytym teflonem zakończyły się jego wyrzuceniem po pierwszym użyciu. Brak posiadanie woka wcale nie uniemożliwia przygotowania potrawy w stylu "stir-fry" - wok z doskonałym powodzeniem można zastąpić patelnią z wysokim brzegiem.


Planowanie


Szybkie smażenie, jak sama nazwa mówi to rzecz, która dzieje się szybko. Na przygotowanie potrawy "stir-fry", które zabiera na ogół nie więcej niż 15-20 minut, samo smażenie trwa 3-4 minuty. By zakończyło się wielkim sukcesem, przed rozpoczęciem smażenie należy przygotować wszystkie składniki - warzywa, mięso, ewentualnie sos, postawić je w osobnych naczyniach w pobliży kuchenki.


Krojenie i siekanie


Wszystkie składniki używane do dań "stir-fry" powinny być pokrojone na drobne paski - dzięki temu będą się smażyć dosłownie kilkadziesiąt sekund - w środku pozostaną soczyste i chrupkie wewnątrz.


Przyprawy to aromat!


Najważniejsza moim zdaniem nuta w "stir-fry" to świeży imbir. Tylko świeży (można go kupić w zasadzie we wszystkich dobrych sklepach i supermarketach). Ma wspaniały korzenno - cytrynowy smak i aromat. Nie równa się z suszonym, który głownie epatuje goryczką.Druga nieodzowna nuta na patelni to czosnek. Często również w towarzystwie gości dymka lub szczypiorek. To wszystko podlane sosem sojowym i odrobiną chilli tworzy aromatyczną i silnie rozgrzewającą kompozycję.


Marynowanie mięsa


Potrawa będzie bardziej aromatyczna, jeśli przed jej przygotowanie zamarynujemy mięso w mieszance, której podstawą będzie sos sojowy. Do marynaty można także dodać sos chilli, ostrygowy, sok z cytryny, odrobinę mocnego alkoholu - wódki lub winiaku, miód albo wino. Cienko pokrojone mięso nie musi długo leżeć w marynacie - wystarczy kilkanaście minut.


Smażenie


Do szybkiego smażenie należy używać tłuszczów o wysokiej temperaturze wrzenia: sojowego. sezamowego lub z orzeszków ziemnych (nie może to być oliwa, a już zdecydowanie ta z pierwszego tłoczenia).Kiedy tłuszcz prawie zaczyna dymić, należy wrzucać składniki. Tłuszczu powinno być raczej sporo, by mięso i warzywa w nim smażone nie zaczęły puszczać soków i dusić się we własnym sosie. Potrawę należy cały czas energicznie mieszać i pod patelnią utrzymywać duży ogień.Na początku na olej należy wrzucić aromatyczne przyprawy: imbir, czosnek, papryczki chilli. Kilkanaście sekund wystarczy, by olej przeszedł ich aromatem. Następnie do patelni wpadają pozostałe składniki - najpierw te, które, które wymagają najdłuższego smażenia - czyli np. marchewka, cebula, brokuły, potem mięso, na samym końcu kapusta pekińska, namoczone i podgotowane grzyby, papryka, kukurydza.


Sos


Pod sam koniec smażenie potrawę można wzbogacić sosem. Składa się on z buliony zagęszczone mąką ziemniaczaną (na szklankę bulionu, która wystarczy do przygotowania sosu do potrawy dla 4 osób, należy wsypać czubatą łyżeczkę mąki i bardo dokładnie rozmieszać), roztwór ów należy wlać do patelni, kiedy warzywa chrupkie, a mięso usmażone. Zamieszać, zagotować, potrzymać na ogniu przez kilka chwil i... już.


Dekoracja


A jakżeby! Musi być. Szybko smażone potrawy ślicznie wyglądają posypane świeżymi liśćmi kolendry lub cienkim, pokrojonym na długie kawałki szczypiorkiem.

Brak komentarzy: