niedziela, 3 lutego 2008

Hellouł Halloumi!


Halloumima barwę biało-kremową, gładką konsystencję i jest dość twardy.

Jest zwarty - łatwo się go kroi i się nie kruszy. Ma tę niezwykłą właściwość, że podgrzewany nie topi się, ale zachowując swój kształt i okrywa się chrupiącą złocistą skórką.

Te cechy halloumi uzyskuje w niezmiennym od stuleci procesie produkcji: mieszanina mleka koziego i owczego jest podgrzewana i poddawana działaniu podpuszczki. Skrzep jest odcedzany, dzielony na mniejsze części, odciskany z nadmiaru płynu i ponownie podgrzewany. Plastyczną masę serową zagniata się z dodatkiem mięty, formuje ręcznie w małe porcje i zanurza w solance. Dzięki tej solance halloumi może być długo przechowywany. Jeśli po wyjęciu z opakowania wydaje mi się zbyt słony, nadmiaru soli pozbywam się zanurzając go na kilka minut w wodzie lub mleku o temperaturze pokojowej. Niewykorzystane kawałki sera owijam folią spożywczą, aby zapobiec wyschnięciu i przechowuję w lodówce.

Ale to się naprawdę rzadko zdarza... Odkąd go odkryłem jadam go jak prawdziwy Cypryjczyk - na śniadanie, obiad i kolację.

Najbardziej lubię go na ciepło. Pokrojony w plastry i usmażony na suchej patelni lub zgrillowany jest pysznym dodatkiem do sałatek i kanapek. Plastry o grubości mniej więcej 2 cm należy opiekać około 2 minut z każdej strony (aż będzie złoto-brązowy).
Włożony do kawałka chleba pita z dodatkiem pomidorów, ogórków i upieczonych bakłażanów jest kwintesencją cypryjskiego smaku.
Pyszny jest z sałatkami ze świeżych warzyw na bazie pomidorów i papryki.Usmażony w panierce zastępuje mi kotlet w obiedzie.
A jeśli mam ochotę na smakową podróż, smażę halloumi z oliwkami, kaparami i ziołami. Doprawiam oliwą, winnym octem oraz grubo zmielonym, czarnym pieprzem. Dla koloru i soczystości dodaję różnokolorową paprykę pokrojoną na niezbyt drobną kostkę. Potrawę podaję z białym pieczywem.
Pokrojony w kostkę może być dodatkiem do mięsnych lub warzywnych szaszłyków. Starty - pięknie zwieńczy zapiekankę lub stanie się farszem do pierogów, naleśników i bułeczek. Halloumi świeży zaś najlepszy jest w kompozycjach sałatkowych z dodatkiem pomidorów, papryki, ogórków, oliwek, czerwonej lub białej cebuli. Pyszne jest zestawienia halloumi z arbuzem i melonem.

Brak komentarzy: