niedziela, 30 grudnia 2007


środa, 19 grudnia 2007



































pizza


Twarożek jajeczno-chrzanowy


Ostry i pyszny. Doskonały na zimowe śniadanko.

składniki
1 szklanka kremowego twarożku

3 jajka

2 łyżki świeżo startego chrzanu

sól

świeżo zmielony pieprz

drobno posiekany szczypiorek do dekoracji

sposób przygotowania
Jajka ugotuj na twardo, a po wystudzeniu obierz i drobno posiekaj. Wymieszaj z twarożkiem i przypraw chrzanem, solą i pieprzem. Udekoruj szczypiorkiem.
Podaj na śniadanie jako dodatek do pieczywa.

Sos chrzanowo-kminkowy

Doskonały sos do pieczonych ziemniaków oraz innych warzyw - szczególnie buraków. Chrzan nadaje mu ostrości, a kminek przyjemnego aromatu.

składniki

1 szklanka świeżo startego chrzanu
1/2 szklanki gęstego jogurtu
1/2 łyżeczki mielonego kminku
sól
świeżo zmielony pieprz
sposób przygotowania
Chrzan połącz z jogurtem i przypraw kminkiem, solą i pieprzem.
Podawaj z pieczonymi burakami lub pieczonymi ziemniakami.

Chrzan

Z przygotowań przedświątecznych w moim dzieciństwie najbardziej zapamiętałem tarcie chrzanu. Nic dziwnego. Babcia - mistrzyni ceremonii przeganiała nas z kuchni, zamykała drzwi, otwierała szeroko okno, i, jak nam się wtedy wydawało, odprawiała czary. Z kuchni dobiegały tajemnicze odgłosy i ostry zapach, który nawet za zamkniętymi drzwiami szczypał w oczy i nosy...
...a teraz to ja przed świętami i każdymi większymi spotkaniami rodzinnymi odprawiam te czary - trę świeży chrzan, by później w najróżniejszych postaciach trafił na stół.

Płacze chrzan na salaterce, Aż się wszystkim kraje serce. "Panie chrzanie, Niech pan przestanie!"

Korzenie chrzanu oczyszczam, obieram ze skóry i ścieram a tarce o drobnych (ale nie tych najdrobniejszych) oczkach. Przelewam go króciutko wrzątkiem, by stracił tę pierszą najbardziej kręcącą w nosie moc i skrapiam octem winnym lub sokiem z cytryny, aby zachował biały kolor. Tak przygotowany stanie się bazą do dalszych eksperymentów. Przyprawiony na różne sposoby będzie dodatkiem do mięs, wędlin i jajek. Odmieni smak sosu i zupy. Stanie się farszem pieczonych mięs i ryb. Przyprawi masło, pastę do kanapki i sałatkę. Zawsze doda potrawie wspaniałego "szwungu" (nie mylić z "podkręcaniem).
Pochlipuje bochen chleba: "No, już dosyć! No, nie trzeba! Panie chrzanie, Niech pan przestanie!"

Chrzan jest okazałą pospolitą byliną i rośnie na terenie całej Polski. Ma długie, mięsiste biało-kremowe kłącza, i to one właśnie, dzięki dużej zawartości olejków eterycznych, są źródłem ostrego aromatu i pikantnego smaku.Chrzan jest też rośliną leczniczą. Ma działanie grzybo- i bakteriobójcze, moczopędne. Wspomaga trawienie i leczy niestrawność. Wysoka zawartość witaminy C zwiększa odporność organizmu. Stosowany zewnętrznie rozgrzewa i łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne.

A chrzan na to: "Wolne żarty, Płaczę tak, bo jestem tarty, Lecz mi nie żal tego stanu, A łzy wasze są do chrzanu!"

Ale przede wszystkim chrzan dodaje "szwungu" i kręci w nosie. Po prostu czaruje... Panie chrzanie, niech pan nie przestaje!W artykule wykorzystałem fragmenty wiersza Jana Brzechwy "Chrzan". Niestety źródła nie podają czy poeta lubił chrzan i tym bardziej czy sam osobiście go tarł. Z pewnością go jednak musiał jeść. Bo chrzan go też zaczarował.

Barszcz czerwony zabielany

Składniki:
- 2 litry bulionu warzywnego (może być z kostki)
- 70-80 dag buraków
- 2/3 szklanki śmietany (22-proc.)
- 1 łyżka mąki
- zakwas buraczany (domowy lub z butelki) dla smaku i koloru
- sól
- pieprz
- cukier
- 1 listek laurowy
- 2-3 ziarenka ziela angielskiego
Sposób przyrządzania:
Buraki obierz i pokrój w cienkie plasterki. Wrzuć do gorącego bulionu, dodaj 1-2 łyżki cukru, jeden nieduży listek laurowy i 2 ziarenka ziela angielskiego. Szybko doprowadź do wrzenia, przykryj i odstaw na całą noc. Gdy barszcz nabierze intensywnej barwy, przecedź go, mocno podgrzej, wlej śmietanę wymieszaną z mąką. Jeszcze raz wymieszaj i pogotuj przez 1-2 minuty. Przypraw do smaku, przed podaniem przecedź.

poniedziałek, 17 grudnia 2007

makaron

We Włoszech można się doliczyć prawie 300 typów makaronów i każdy z nich możemy łączyć z nieskończoną ilością sosów, bo każda gospodyni ma swoje receptury. Gotowanie makaronu to prawdziwy rytuał. Nigdy nie oddalam się od garnka, bo makaron musi być al dente, nierozgotowany. Rozmawiam z makaronem, jak niektórzy z roślinami. Dlatego drażni mnie, kiedy widzę, jak Polacy gotują makaron. Wsypują go do garnka, mieszają, nastawiają minutnik i wychodzą z kuchni. Nigdy tak nie robię, bo makaron potrzebuje uwagi. On czuje, że jest gotowany z miłością.
Żeby sos łatwiej się wchłaniał, gotowanie makaronu koniecznie trzeba dokończyć na patelni (ok. 2-3 min), na której znajduje się sos. Najprostszy - to pokrojona w kostkę cebula z ząbkiem czosnku przesmażona na oliwie, do której dodajemy pokrojone pomidory bez skóry (mogą być z puszki) i na koniec świeżą bazylię. To też jest świetna baza do innych sosów.
Tajemnicą kuchni włoskiej jest prostota. Niektórych to denerwuje i czasem np. polscy kucharze starają się ją skomplikować. A przecież ta prostota to największa zaleta. Na przykład sos nie może być za bogaty, nie może być go za dużo, bo wtedy nie czuje się smaku makaronu. Nigdy też do ryby i grzybów (szczególnie trufli) nie dodaje się parmezanu, bo zabije ich smak.
Francuz musi się znać na winach, jest nawet takie powiedzenie, że ten, kto przy stole zamiast wina pije wodę, ma coś na sumieniu
W Polsce przede wszystkim chodzi o to, żeby się najeść. We Francji - żeby się delektować

sobota, 8 grudnia 2007

Placki kartoflane z szafranem

60 dag kartofli, kilka nitek szafranu, oliwa z oliwek, 3 jajka, 2 łyżki natki pietruszki, mąka pszenna, sól, pieprz

Ugotować kartofle i rozgnieść w prasce na masę. Rozpuścić szafran (8 - 10 nitek) w 3 łyżkach oliwy. Włożyć do miski rozgniecione kartofle, natkę pietruszki, oliwę z szafranem i wbić jajka. Wymieszać na ciasto nie wyrabiając zbyt długo. W razie potrzeby dodać odrobinę oliwy (gdy za gęste) lub mąki (gdy zbyt rzadkie). Doprawić solą i świeżo zmielonym pieprzem. Nakładać łyżką na patelnię i smażyć na odrobinie oliwy na małym ogniu.

Kartofle z kawiorem

8 kartofli średniej wielkości, pasta kawiorowa, 10 dag serka śmietankowego, 1 mały słoiczek kaparów (lub marynowanej nasturcji),1 czerwona papryka, cayenne, pęczek natki pietruszki

Kartofle oczyścić pod bieżącą wodą, ugotować (w mundurkach) i ostudzić. Pastę kawiorową zmiksować z serkiem, kaparami, pokrojoną cienko papryką, posiekaną natką. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem. Kartofle przekroić na pół i wydrążyć. Powstałe wydrążenia wypełnić farszem. Schłodzić i podawać.

Kartoflanka z wędzoną rybą

0,5kg kartofli, 1 porcja włoszczyzny (bez kapusty), 15 dag wędzonej ryby (węgorz, łosoś, pikling w ostateczności pstrąg), 2 łyżki kwaśnej gęstej śmietany, pół pęczka natki pietruszki lub zielonego koperku, sól

Ugotować kartofle w wywarze jarzynowym. Posolić do smaku. Dokładnie przetrzeć przez gęste sito lub zmiksować na krem. Obrać z ości wędzoną rybę i podzielić na maleńkie kawałeczki (ok. pół cm). Gorący krem z kartoflanki wlać do filiżanek, w których na dnie leżą kawałeczki ryby. Na wierzch dodać łyżeczkę kwaśniej śmietany i posypać posiekaną natką pietruszki lub koperkiem.

Sałatka sycylijska

czas:
30 minut
ilosc porcji:
4

skladniki:
1 żółta papryka 1 czerwona papryka2 pomidory 4 odsączone fileciki anchois kilka odsączonych suszonych pomidorów łyżka kaparów łyżka orzeszków ziemnych 2 ząbki czosnku ocet winny oliwa z oliwek kilka listków świeżej bazylii sól, pieprz do smaku

przyrzadzanie:
Paprykę oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić wzdłuż na 5-6 kawałków, ułożyć na blasze w piekarniku pod rozgrzanym grillem skórką do góry. Przypiekać do czasu aż skórka lekko zbrązowieje. Wyjąć z piekarnika. lekko wystudzić i delikatnie zdjąć skórkę. Po ostygnięciu paprykę ułożyć na półmisku. Pomidory pokroić w ósemki, anchois pokroić na kilka kawałków. Pomidory ułożyć na półmisku, dodać suszone pomidory, posypać anchois, kaparami, orzeszkami ziemnymi i pokrajanym w cienkie plasterki czosnkiem. Z oliwy i octu przyrządzić sos, polać nim sałatkę, doprawić do smaku solą, pieprzem, na wierzch ułożyć kilka listków bazylii.

uwagi:
Ostrożnie z przyprawami! Sałatka ta zawiera sama w sobie wiele składników o mocnym smaku.

smittenkitchen

http://www.smittenkitchen.com/

smittenkitchen

http://www.smittenkitchen.com/